3. Всенощное бдение в престольный праздник

Всенощное бдение в престольный праздник

10 июня 2023
11 июня престольный праздник нашего храм. В этот день в 1961 году архиепископ Лука отошел ко Господу, а мы в этот день обрели заступника на небесах. В нашем храме пребывает частица святых мощей нашего доброго молитвенника, врача и покровителя святителя Луки. В праздничный день настоятель храма иерей Олег Мирошников совершим всенощное бдение и  молебное пение с акафистом святому врачу, вознеся молитвы об исцелении недужных. На протяжении многих лет верующие приходят к ковчегу с мощами святителя и получают многочисленные исцеления и чудеса. Так и сегодня прихожане собрались молитвенно почтить память святого хирурга и поблагодарить Господа, даровавшего нам новаго молитвенника и помощника.

Тропарь, глас 1:

Возвести́телю пути́ спаси́тельнаго,/ испове́дниче непоколеби́мый,/ и́стинный храни́телю оте́ческих преда́ний,/ Правосла́вия наста́вниче,/ Кры́мския земли́ архипа́стырю,/ врачу́ богому́дрый, святи́телю Луко́,/ Христа́ Спа́са непреста́нно моли́,// дарова́ти душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

Кондак, глас 1:

Я́коже звезда́ всесве́тлая,/ в нощи́ безбо́жия доброде́тельми просия́л еси́,/ и от гони́телей мно́го пострада́в,/ непоколеби́м ве́рою пребы́л еси́,/ враче́бною же му́дростию укра́шен,/ мно́гия лю́ди исцели́л еси́./ Сего́ ра́ди с любо́вию вопие́м ти:/ ра́дуйся, добропобе́дный испове́дниче,/ ра́дуйся, о́тче святи́телю Луко́, // ра́дуйся, земли́ Ру́сския похвало́ и утвержде́ние.